Sezóna kliešťov je tu!

21.04.2013 07:41

 

 

V súvislosti s globálnym otepľovaním klímy sa k nám postupne presúvajú ochorenia, ktoré sa v našich zemepisných šírkach donedávna nevyskytovali. K borelióze tak pribudla babezióza, erlichióza, leishmanióza... Dve zimy za sebou (2007/2008 a 2008/2009) boli také teplé, že sme nachádzali kliešte na psoch aj v januári a februári!

Prisatý kliešť.

Je až neuveriteľné, ako často si klienti mýlia kliešťa s papilómom (bradavicou).

 

Borrelióza.

Borrelióza (lymská choroba) je akútne horúčkovité infekčné ochorenie vyvolané Spirochaetou burgdorferi. Ochorenie sa dá často klinicky ťažko zistiť, pretože mnoho infekcií prebieha nemo, prípadne klinické prejavy vystupujú až po reaktivácii alebo po opakovaných infekciách. Ochorenie prenášajú pohryznutím kliešte a u psov, často na rozdiel od človeka, nemusí byť viditeľné začervenanie postihnutej kože. Podľa serologických vyšetrení z krvi odobratej v našej ambulancii bratislavským psom vieme, že kliešte v regióne hlavného mesta sú často týmto ochorením nakazené, ba výskyt ochorenia má stúpajúcu tendenciu.

Choroba sa prejavuje nechutenstvom, horúčkou, opuchmi alebo bolestivosťou jedného alebo viacerých kĺbov, či chrbtice a môže skončiť ochrnutím.

Infikované psy môžu byť zdrojom nákazy aj pre človeka, pretože borélie sa vylučujú psím močom. Teoreticky je teda možný prenos ochorenia zo psa na človeka ( s tým istým možným následkom - ochrnutím), i keď iste ide o menšiu pravdepodobnosť, ako keď kliešť pohryzie priamo človeka.

Každý rok zaznamenávame v našej ambulancii väčší výskyt kliešťov. A to majiteľ so psom ani nemusel navštíviť les! Nie je zriedkavosťou chytiť kliešťa už i v niektorom z bratislavských mestských parkov! Aktivita kliešťov sa presúva aj hlboko do neskorých jesenných a skorých jarných mesiacov. Vyšetrením krvi od psov s klinickými príznakmi vzbudzujúcimi podozrenie na toto ochorenie sme sa presvedčili, že i v populácii kliešťov v Bratislave a jej okolí sa vyskytujú Borélie, ktoré sú teda nebezpečné i pre psov. Navyše sa zvyšuje i počet pozitívnych nálezov v krvi psov. Našťastie rastie i uvedomenie chovateľov a stále väčší počet si dáva svojich psov vakcinovať aj proti borelióze.

Proti borelióze možno psy vakcinovať. Donedávna bola na trhu len americká vakcína, ktorá nevykazovala v európskych podmienkach vždy želanú ochranu. Teraz sú už na trhu aj európske vakcíny, prispôsobené na tunajšie podmienky a tak vakcinácia proti borelióze nadobudla na význame aj u nás.

Vakcináciu je vhodné vykonať v zimných mesiacoch (november - marec), teda v období, keď by pes nemal prísť do styku s kliešťami. Pri primovakcinácii (prvej vakcinácii) treba očkovanie po 3-4 týždňoch zopakovať. Neskôr stačí už každoročné preočkovanie v zimných mesiacoch.

Aj napriek zavakcinovaniu proti borelióze je naďalej potrebné psa chrániť pred kliešťami (obojky, spot- on pipetky, spreje), pretože kliešte prenášajú i ďalšie ochorenia, proti ktorým u nás zatiaľ niet vakcinačnej látky.  

veľkosť napitého kliešťa v porovnaní s vrchnákom od piva

BABEZIÓZA  

V roku 2001 bol na Slovensku zaznamenaný a popísaný prvý prípad babeziózy u psa. Odvtedy toto ochorenie stratilo svoje raritné postavenie a jeho výskyt je pomerne častý. V rámci Bratislavy bývajú najčastejšie postihnuté psy z pravého brehu Dunaja, respektíve psy, ktoré navštívili lokality v Gabčíkove, Vojke, Dobrohošti…

Ide o protozoárne ochorenie prenášané kliešťami, časté v oblasti Stredomoria. Pri akútnom priebehu ochorenia možno pozorovať únavu, slabosť, horúčku až 42o C, bledé alebo žltkasté sliznice, červený  až zelenohnedý moč, príznaky zlyhania obličiek, ikterus, zväčšenie

sleziny a pečene. Parazity napádajú červené krvinky. Prognóza závisí od vážnosti priebehu ochorenia, veku psa a skorého stanovenia diagnózy a liečenia. Ak nie je liečba začatá včas, pes môže uhynúť.

Na Slovensku zatiaľ stále nie je zaregistrovaný liek proti babezióze (október/2013). Zverolekári si ho musia nie celkom legálne zháňať zo zahraničia. Naša ambulancia disponuje liekom proti babezióze.

V najbližšom období by mala byť na slovenský trh uvedená vakcína proti babezióze. Jej nevýhodou je, že imunitu drží len pol roka (psa teda bude potrebné vakcinovať dvakrát do roka) a jej vysoká cena (uvažuje sa vyše 30 EUR).

 

Kontakt

Veterinarna klinika (u nás sa nedá platiť kreditnou kartou!)

zverolekar@mail.t-com.sk

Zimná ul. 1,

821 02 Bratislava

GPS: N 48o 9´ 58´´, E 17o 9´ 49´´

Ordinačné hodiny:

Pondelok - Montag

9:00 - 11:00 15:00 ­- 19:00

Utorok - Dienstag

15:00 - 19:00

Streda - Mittwoch

9:00 - 11:00 15:00 - 19:00

Štvrtok - Donnerstag

15:00 - 19:00

Piatok - Freitag

9:00 - 11:00 15:00 - 19:00

Sobota - Samstag

9:00 - 11:00

Nedeľa - Sonntag

16:00 - 18:00

Mimo ordinačných hodín nás zastihnete na pohotovostnom telefónnom čísle: 0904 673 307 Pohotovostný príplatok: 16,60 € (500 Sk)

Phone +421 2 43 42 26 96

Počas štátnych sviatkov ordinujeme nepravidelne. Riaďte sa prosím podľa odkazu nahratého na našom odkazovači.

02/4342 2696

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode